1917/1589
Barok saltkar af sølv, med rester af forgyldning, på ottekantet fodstykke, drevet og graveret med frugter og gadroneringer. Bund graveret med oldermandsranke. Uidentificeret mestermærke ICH. Tyskland 18. årh. Vægt 94 gr. H. 6,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag