2120/​506

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“RY 33”. Dækketøjsskab af eg, opsat på højt stel med sko af palisander. Front med to skydelåger beklædt med spanskrørsflet. Indvendig indretning med justérbare hylder og udtræksbakker. Udført og stemplet hos Ry Møbler, 1962. H. 134. B. 180. D. 49.

Litteratur: Mobilia no. 86, sept. 1962 i Salesco annonce.

Litteratur: Ry Møbler/Salesco katalog 1964.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. To brandmærker på top. Små finérskader langs bagkant.

Moderne kunst og design, 18. maj 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK

18 bud

(Autobud) 55.000 DKK
50.000 DKK
48.000 DKK
(Autobud) 46.000 DKK
46.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK
38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 34.000 DKK
34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK