Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 33”. Dækketøjsskab af eg, opsat på højt stel med sko af palisander. Front med to skydelåger beklædt med spanskrørsflet. Indvendig indretning med justérbare hylder og udtræksbakker. Udført og stemplet hos Ry Møbler, 1962. H. 134. B. 180. D. 49.
Litteratur: Mobilia no. 86, sept. 1962 i Salesco annonce.
Litteratur: Ry Møbler/Salesco katalog 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. To brandmærker på top. Små finérskader langs bagkant.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
18 bud