Samling grønlandske perlebroderier af kulørte glasperler, bestående af dug, håndtaske, fire punge/lommer samt manchet til festanorak. 1930'erne. Dug Diam. 25. Øvrige B. 12–17. (7)
Proveniens: Indsamlet af Anne Marie Fuglsang-Damgaard 1930'erne. Gift med præst og seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945.
Præmieret ved en konkurrence i Godthåb/Nuuk ca. 1937.
Let alders- og brugsslitage.