En samling bakker, kurve, glasbakker, bordskåner m.m. af flettet marehalm. Nuup Kangerlua/Godthåbsfjorden. 1930'erne. Diam. 8–26. (23)
Proveniens: Indsamlet af Anne Marie Fuglsang-Damgaard i 1930'erne. Gift med præst og seminarieforstander Adelbert Fuglsang-Damgaard, Godthåb/Nuuk 1934–1945.
Samlingen er syet og flettet af strå af dunet marehalm af kvinder på en boplads ved Godthåbsfjorden i 1930’erne. De blev fremstillet til souvenirsalg til danskere og repræsenterer en gammel grønlandsk teknik til fremstilling af kurve.
Let brugsslitage.