2049/7010
Ceremonielt scepter af udskåret patineret træ, rødt, blåt og hvidt pigment. Kuyu, D. R. Congo. H. 49 cm.
Proveniens: Ex. Kegel-Konietzko samlingen, Hamborg. Ex. Ole Christensens samling, Danmark.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag