2049/​7010

Ceremonielt scepter af udskåret patineret træ, rødt, blåt og hvidt pigment. Kuyu, D. R. Congo. H. 49 cm.

Proveniens: Ex. Kegel-Konietzko samlingen, Hamborg. Ex. Ole Christensens samling, Danmark.

Tribal art, 6. december 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag