1709/1506
“Smolenskaja”. Russisk ikon. Tempera på træ. 19. årh. 35,5×31.
Dette motiv er en variant af et tidligt Byzantinsk ikonmotiv, som blev bragt til Rusland i det 11. årh. Russisk-ortodokse troende tilskriver dette ikonmotiv, at det har reddet Rusland fra invasioner, bl.a. Napoleons invasion i 1812.
Restaureret.
Varia, 2. marts 2017
Vurdering
Hammerslag