James Smith lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing, ydre kasse beklædt med grønt chagrin/skind, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret “John Smither, Bramley, Surry”, forgyldt værk signeret Jas Smith London, No 11277. Inderste kasse mærket WB. England ca. 1770. Kassediam. 38/46 mm.
Skiven er antagelig signeret med den oprindelige ejers navn og sted. Det var ikke usædvanligt at bestille et ur med ejerens navn i det 18. årh.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med minimalt afslag ved visermidte. Let skæv stamme med reparation/forstærkning på inderside af kassen. Nøgle medfølger.
En privat samling lommeure, 6. december 2021