2149/​9020

James Smith lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt messing, ydre kasse beklædt med grønt chagrin/skind, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret “John Smither, Bramley, Surry”, forgyldt værk signeret Jas Smith London, No 11277. Inderste kasse mærket WB. England ca. 1770. Kassediam. 38/46 mm.

Skiven er antagelig signeret med den oprindelige ejers navn og sted. Det var ikke usædvanligt at bestille et ur med ejerens navn i det 18. årh.

Proveniens: Privat samling

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med minimalt afslag ved visermidte. Let skæv stamme med reparation/forstærkning på inderside af kassen. Nøgle medfølger.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK