905/​39

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Efterårsdag ved Nyboder med statuen af Christian IV. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 32×39.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 541, 1990 nr. 78, afb. s. 60.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK