900/​693

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Vigtig og tidlig skalstol af orangerød malet lamineret bøg. Sæde indvendig original hynde i lys uld. Formgivet 1963. Udført ca 1963 hos snedkermester Johannes Hansen.

NB: According to verified information, only 12 copies were made in 1963, as well as one other with slightly different simpler frame construction. In 1989 a further 12 copies were made in connection with an exhibition at the Design Museum Denmark on the occasion of Wegner's 75th birthday. In 1998 Carl Hansen started reproducing the model which they still do to this day.

Proveniens: Erhvervet ca 1964 af svensk samler på “Den Permanente” i København. Nuværede ejer har erhvevet den direkte fra denne.

Litteratur: Charlotte & Peter Fiell: “Scandinavian Design”, Taschen, 2002, p. 650. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4 s. 234. På Snedkerlaugets udstilling i 1963 præsenterede Wegner og snedkermester Johannes Hansen denne model i et imponerende og tidstypisk setup hvor fire stole i forskellige lakerede farver var opstillet ved et “skalbord” med teak finér. Desuden vistes også en ulakeret stol med teak finer på sæde og ryg. Stolen blev vist både med og uden polstring i sæde. Stolen markede afslutningen på en proces påbegyndt ca 15 år tidligere af Wegner med hans forslag til Museum of Modern Art i New York og deres konkurrence om billige møbler. En proces som bl.a. gik over arbejdet med at gøre stolen stabil selv med kun tre ben. Et problem som bl.a. løstes ved gøre dem “dobbelte” omkring sæde og ryg. På trods af stolens indlysende skulpturelle kvaliteter og den som alle Wegner stole er behagelig at bruge, blev den kommercielt et flop, men som årene gik blev den eferhånden ophøjet til en af de mest interessante Wegner modeller overhovedet. Der kendes kun et fåtal af Original udgaver fra Johannes Hansen. Gennem de sidste 30 år har Bruun Rasmussen haft glæden at kunne udbyde indtil nu fire eksemplarer i alt af denne skalstol i udgave fra snedkermester Johannes Hansen. Et par i teak finer med olivengrøn polstret sæde, en hvidmalet prototype med orange polstret sæde samt dette eksemplar. Vi kender derudover kun til eksistensen af et andet eksemplar fra Johannes Hansen. Fra gamle fotos ses nogle yderligere eksemplarer, som evt er gået til grunde. Det eksatte antal der blev udført hos Johannes Hansen er os ukendt, men det er et meget lille antal.

Litteratur: Charlotte & Peter Fiell: “Scandinavian Design”, Taschen, 2002, p. 650. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4 s. 234.

Ifølge verificerede oplysninger blev der kun produceret 12 eksemplarer i 1963 samt yderligere én med simplere benkonstruktion. I 1989 blev yderligere 12 eksemplarer udført i forbindelse med en en udstilling på kunstindustrimuseet i anledning af Wegners 75-års fødselsdag. Siden blev stolen sat i reproduktion i 1998 af Carl Hansen, som stadig producerer stolen idag.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag