1505/1549
To Meissen tallerkener af porcelæn, fliget fane med fletværksbort, dekorerede i overglasur farver med blomster, frugter, sommerfugle og kastanier. Tyskland 18. årh. Diam. 24 cm. (2)
Sommerfugl tallerken med lille kantafslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud