Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)
Sejlskibe i frisk vind. Sign. med dedikation Til lille Anna fra Anton Melbye den 30 Octbr.1851. Sepia på papir monteret på papir. Bladstørrelse ca. 8,5×22.
Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger og folder. Beskåret. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. januar 2023
11 bud