917/​535

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“En tiggermunk”. Sign. monogram Rom 1834. Olie på papir monteret på lærred. 41×32.

Maleriet er malt 28. november 1834, hvor Rørbye omtaler det i sin dagbog. Rørbye nævner igen maleriet d. 30. november 1834, hvor han skriver at han er 'gået til Borgo St. Angelo, hvor jeg besøgte den gl. eremit, som jeg havde malet." (Citeret efter Martinus Rørbyes dagbøger, Kilder til Dansk Kunsthistorie (ktdk.dk) ved mag.art og ph.d. Jesper Svenningsen. Udgivet af Ny Carlsbergfondet.)

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981, nr. 89.

Udstillet: Kunstforeningen 1838. Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 57. Nivaagaards Malerisamling og Ribe Kunstmuseum, “Martinus Rørbye. Det nære og det fjerne. Under sydlige himmelstrøg”, 2014–2015, kat. nr. 3, afb. s. 241 i udstillingskataloget.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1849 nr. 18 (En romersk eremit. Rom 1832), her erhvervet af Gottlieb Collin (1806–1885) på vegne af Kunstforeningen. Ved bortlodning i Kunstforeningen 1850, vundet af generalkrigskommissær Peter Saaby, dennes auktion 20. december 1858, nr. 12 (tilbagekøbt), sammes auktion 30. januar 1860 nr. 270. Enkefru L. Rasmussen, Holte (1905). Grosserer Louis Cordosa, dennes auktion på Charlottenborg, 7.-8. december 1914 nr. 51, afb. s. 7. Bankdirektør Ove Ringberg, dennes auktion, Winkel & Magnussen auktion 24, 2. september 1924 nr. 651, her købt af kommisionær Bruun. Bruun Rasmussen auktion 418, 1980 nr. 138, afb. s. 59. Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2062. Louis Nielsens samling (2014–2015).

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

450.000 DKK