2431/​8134

N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)

En stående mandlig model. Usigneret. Bly, tusch og lavering på papir. Bladstørrelse 122×84 mm. Studier af et hoved og to stående figurer. Usigneret. Utydelig inskription. Bly og tusch på papir. Bladstørrelse 150×113 mm. (2).

Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Bruun Rasmussen auction 1848. 2018 nr. 8596.

Den første klæbet op på papir og monteret langs øverste kant. Små huller fra bind. Limplet i nederste højre hjørne. Den anden monteret langs øverste kant.

Fra i Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?