1939/4
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Landsbyliv med en ung kvinde og børn. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 56×76.
Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. september 2019
Vurdering
Hammerslag