2132/​5

Barok chatol af nøddetræ, buet top med to døre bag hvilken hylder og rum, skrå skriveklap bag hvilken senere indretning med skuffer og dør, under del med store skuffer. Delvis 18. årh.s første halvdel. H. 235. B. 108. D. 60.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

10.000–12.000 kr

Hammerslag