921/​6

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

Køer ved Vanderens Vænge nær Hollænderbrønden på Saltholm. Sommeren 1915. Sign. monogram. Olie på træ. 54×73.

NB: From “Oil on canvas” to “Oil on panel”.

Nærværende maleri ligger i sin komposition tæt op ad nr. 935 og 937 i Flemming Brix, Finn Therman Frederiksen og Svend Erik Lorentzen (BFL), Ræsonneret fortegnelse over Theodor Philipsens værker, 2016. Kvien til højre er adskiller sig. Maleriet vil blive indført i fortegnelsen som BFl 935a.

NB! Rettet fra 'Olie på lærred' til 'Olie på træ' (29/05/24).

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK