2125/792
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et par armstole af bejdset bøg, betrukket i sæder med grønt møbelstof, gennembrudt ryg med lodrette sprosser. Model 1675. Udført og stemplet hos Fritz Hansen, 1940'erne.
Proveniens: Hidrørende fra Herlufsholm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag