2125/​792

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Et par armstole af bejdset bøg, betrukket i sæder med grønt møbelstof, gennembrudt ryg med lodrette sprosser. Model 1675. Udført og stemplet hos Fritz Hansen, 1940'erne.

Proveniens: Hidrørende fra Herlufsholm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Løse samlinger.

Moderne kunst og design, 22. juni 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag