2131/​540

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Sæt på seks armstole af lakeret eg med sæder af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og mærket med label hos Carl Hansen & Søn. (6)

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Enkelte pletter på sæder

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

15.000–20.000 kr

Hammerslag

21.000 kr

18 bud

21.000 kr
(Autobud) 20.000 kr
19.500 kr
(Autobud) 19.000 kr
18.500 kr
(Autobud) 18.000 kr
17.500 kr
17.000 kr
16.500 kr
16.000 kr
15.500 kr
15.000 kr
14.500 kr
14.000 kr
13.500 kr
13.000 kr
12.500 kr
12.000 kr