2421/500
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Kvinde i profil. Sign. A.J. 34. Olie på lærred. 29×20.
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia”, nr. 15. Mefølgende attestering af værkets ægthed af tidligere direktør Troels Andersen, Museum Jorn.
Vurdering
Hammerslag
12 bud