899/752
Kinesisk Peking tæppe. Enkelt design med blomstergrene på åben blå bund omgivet af hovedbort med blomster, træer og sommerfugl. 20. årh.s begyndelse. 287×242.
Enkelte mindre pletter i hovedborten. Korte/slidte frynser. Enkelt lille reparation ved ene hjørne. Delvis let slitage langs ene kant.
Møbler, tæpper, sølv, porcelæn og glas, 4. december 2020
Vurdering
Hammerslag