1513/1557
Samling engelsk og dansk sterlingsølv, bestående af osteholder, mester Barker Brothers Silver Ltd, Birmingham 1930; et par saltkar, mester William Cattell, London 1776; lille opsats, mester M.M. Henderson Ltd, Birmingham 1935 samt sukkerskål med sukkertang, Cohr, 20. årh. Vægt ekskl. lille opsats 395 gr. H. 4–13 cm. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Saltkar med gravering under fødder. Kniv til osteholder mangler.
Varia, 26. marts 2015
Vurdering
Hammerslag