James Wilson Carmichael, tilskrevet (f. Newcastle-on-Tyne 1800, d. Scarborough 1868)
Marine med sejlskibe. Senere betegnet J. W. Carmichael 1836. Olie på lærred. 61,5×86,5.
Proveniens: Ifølge oplysninger tidligere i Johannes Lindes samling. Denne stod sammen med Svend Åge Hasselstrøm bag omfattende sortbørshandel under og efter 2. Verdenskrig, siden kendt som Edderkopsagen.
Talrige krakeleringer. Retoucheringer. Behov for rensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020