Alexander Tovborg (f. København 1983)
“Prometheus XI” fra serien “Myten er en tilstand”, 2015. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl, bladguld og stofcollage på træ. 170×130×5.
Udstillet: “Alexander Tovborg - Myten er en tilstand”, Galleri Nicolai Wallner, København, august - september 2015. Proveniens: Galleri Nicolai Wallner, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Malerier og skulpturer, 8. juni 2021