2043/329
Fohund. Kinesisk figur af blanc de chine, siddende på plint med højre pote på globus, øjne, snude og mund stafferet i farver. 19. årh. H. 37.
Afslag på manke og hale. Flere mindre brændingsrevner. Manglende “krølle” ved mund. Krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag