1917/864
Simon Gate (f. 1883, d. 1945)
Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
Flakon, skål samt tre små tallerkener af glas, slebet med ornamentik, fugle, blomster og bladværk. Sign. Udført 1920–1930erne hos Orrefors, Sverige. Flakon H. 15,5. Skåle Diam. 12 og 14. Tallerkener Diam. 15–15,8. (5)
Lette tegn på brug, herunder enkelte overfladeridser.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag