1917/​864

Simon Gate (f. 1883, d. 1945)

Edward Hald (f. 1883, d. 1980)

Flakon, skål samt tre små tallerkener af glas, slebet med ornamentik, fugle, blomster og bladværk. Sign. Udført 1920–1930erne hos Orrefors, Sverige. Flakon H. 15,5. Skåle Diam. 12 og 14. Tallerkener Diam. 15–15,8. (5)

Lette tegn på brug, herunder enkelte overfladeridser.

Moderne kunst og design, 23. april 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

260 DKK

260 DKK
250 DKK