Kurt Trampedach (f. Hillerød 1943, d. Sare, Frankrig 2013)
“Selvportræt som mumie”, New York 1985/1986. Usign. Olie på papir. 70×100
Litteratur: Mikael Wivel: “Kurt Trampedach”, København, 2001, nr. 149, gengivet i farver på dobbeltopslag. Udstillet: “Kurt Trampedach-In Memoriam”, Brandts-Museum for Kunst og Visuel Kultur, Odense, Randers Kunstmuseum og Sophienholm, Lyngby, 2014–2015. Proveniens: Allan Stone Gallery, New York. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019