1546/866
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et sæt på seks stole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 3107. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen. (6)
Brugsslitage. Flere ridser og mærker i læderet. Nogle sorte plastik “sko” mangler.
Moderne kunst og design, 10. november 2015
Vurdering
Hammerslag