1649/1701
Fransk konsolur af forgyldt bronze, rigt dekoreret med blomster, bladværk og kvinde med vandkander, hvidemaljeret urskive med sorte romertal. 19. årh. H. 39.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Hårrevner på skiven. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Defekt ophæng til pendul.
Varia, 8. december 2016
Vurdering
Hammerslag