2435/25
Thomas Luny (f. London 1759, d. Teignmouth 1837)
Den amerikanske brig “Vixon” med 14 kanoner ført af George U. Read passerer Sombra fyrtårnet, Nova Scotia. Sign. Luny 1833. Olie på lærred. 91×115.
Mindre krakeleringer og retoucheringer. Mærke langs blændrammens kant. Let overfladerensning anbefales.
Vurdering