2103/​85

Heinrich Jacob Aldenrath (f. Lübeck 1775, d. Hamborg 1844)

Et par miniatureportrætter af dronning Marie af Danmark (1767–1852) og datteren, arveprinsesse Caroline (1793–1881). Dronningen sign. Aldenrath, arveprinsessen usigneret. Gouache på ben. Lysmål hver 7,2×5,6. Samtidige rammer. (2).

Dronning Marie af Danmark var gift med Frederik VI.

Heinrich Jacob Aldenrath var elev af Johann Jacob Tischbein og Friedrich Carl Gröger. Han blev en kendt miniature portrætmaler og malede bl.a. Frederik VI, prins Ferdinand (g.m. arveprinsesse Caroline), prins Christian (VIII), prinsesse Charlotte Frederikke af Danmark (g.m. Christian VIII). Heinrich Jacob Aldenrath er repræsenteret med værker på f. eks. Rosenborg Slot.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK