2446/​573

Herman Hans Christian Kähler (f. 1876, d. 1940)

Kande af lertøj, modelleret med stilliseret hank. Dekoreret med rød lustreglasur. Sign. HCK, 99 samt HAK. Udført hos Kähler. H. 19.

Litteatur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, nærværende vase er ill. p. 115.

Brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på øverste kant og tud. Mindre afskalinger i glasur på siden. Indvendigt med kalkrester.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK