2447/563
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Aluminum Gruop”. Loungestol med drejestel samt tilhørende skammel med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med banesyet sort skind. Model EA 124 og EA 125. Udført og mærket hos Vitra, 2005. (2)
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering