2233/977
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Børge Mogensen: “Øresund”. Kommode af eg. Front med fire skuffer med udskårne greb. Opsat på senere uoriginale tilspidsede ben. Udført og mærket hos Karl Andersson och Söner, Sverige. H. 80. B. 78,5. D. 55.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Finér afslag, samt skjolder. Opsat på senere uoriginale tilspidsede ben.
Moderne kunst og design, 16. august 2022
Vurdering
Hammerslag