2109/​738

Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik

Stor kegleformet vase af stentøj dekoreret med grå og rødbrun glasur med grønlige elementer. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, E884. Mrk. 367. H. 40.

Alders- og brugspatina herunder enkelte overfladeridser og mærker på glasuren.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag