2109/738
Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik
Stor kegleformet vase af stentøj dekoreret med grå og rødbrun glasur med grønlige elementer. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, E884. Mrk. 367. H. 40.
Alders- og brugspatina herunder enkelte overfladeridser og mærker på glasuren.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag