Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. på Løgismose ved Assens 1937)
Parti fra Fænø en sommeraften med to kvinder på en bådebro. Sign. Agnes Slott-Møller. Dateret 1913 på blændrammen. Olie på lærred. 61,5×44.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1326, 2013 nr. 202.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer og mindre afskalninger. Områder med misfarvninger i fernis.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juni 2022