2149/9006
Empire lommeur med spindelgang, i kasse af sølv, hvid emaljeskive med arabertal og nøgleoptræk samt delvis bemalt med polykromt flodlandskab. Værk stemplet JP.PG. Ca. 1800, antagelig Frankrig. Kassediam. 52 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med små afslag ved optrækshul og visermidte samt mindre afslag/revner ved kantskruer. Kasse med mindre og enkelte større indtryk.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag