2124/255
Kinesisk vase, balusterformet, dekoreret i underglasur blå med figurscenerier, hjorte og traner, Bladfriser både foroven og på fodstykke. Transition 17. årh. Monteret som lampe. H. ekskl. montering 33 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Reparation på halsrand, fodstykke samt bunden remodelleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud