2148/​85

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Portræt af en kvinde med stor hat. Sign. S. Krøyer Metropol 2. Ocbr. 1907. Betegnet Fr. Goldschmitt? Rüdesheim? Bly på papir. Lysmål 20×12.

Monteret i passepartout. Enkelte retoucheringer og minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK