P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
Portræt af en kvinde med stor hat. Sign. S. Krøyer Metropol 2. Ocbr. 1907. Betegnet Fr. Goldschmitt? Rüdesheim? Bly på papir. Lysmål 20×12.
Monteret i passepartout. Enkelte retoucheringer og minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021