2425/​860

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“J 16”. Gyngestol af teak med sæde af flettet naturfarvet papirgarn. Tegnet 1944. Udført for FDB-Møbler.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 10, oktober 1945.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let løs flet.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

(Autobud) 6.500 DKK
6.500 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK