Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
“Vorherre giver hver fugl føde men kaster den ikke til den i reden”. Sign. monogram 1884. Pen på papir. Lysmål 28×19,5.
Nærværende tegning er muligvis et udkast til farvetrykket af samme navn, som Frølich udførte til “Børnenes Juleroser”, red. af J. Krohn og E. Bojesen, og som udførte i Chr. J. Catos litografiske Etablissement.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
30 bud