1949/​8658

Ivan Ekimovich Morosov m. flere (, Skt. Petersborg)

En samling russisk sølv, bestående af et par skeer med delvis forgyldt dekoration, Værkmester Ivan Morosov, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til det Kejserlige Russiske Hof, mester Alexei Nasidin, Skt. Petersborg 1908–1917, lødighed 84. I tilhørende æske; et sæt bestående af ske, gaffel og knivskafte, med rester af niello-dekoration, Andrei Beckman, guardein Ivan Vasilievich Avdeiev 1858, Moskva bymærke, lødighed 84; ske, Moskva 1874 samt strøske, forgyldt laf, Johann Bernhard Hertz, Skt. Petersborg 1838. Vægt i alt 321 g. L. 8–18. (7).

Fremstår med alders- og brugsslitage. Strøske graveret med initialer. Skævslidte laffer, let skæve tænder.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.850 DKK

(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK