899/​1449

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Elefantstolen”. Et par skulpturelle unika lænestole med runde ben af ahorn. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med mørkegrå uld, knapper af naturskind. Løs sædehynde betrukket med blå-/hvidstribet olmerdug. Desuden medfølger ekstra nye aftagelige betræk til siddehynder i samme mørkegrå uld som øvrige dele af stolens korpus. Formgivet og udført 1939 hos snedkermester Niels Vodder. (2)

Proveniens: Kunstneren Mogens Lorentzen, siden gennem arv i familien.

Disse stole er dem som blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1939.

Antageligvis erhvervet direkte på Udstilingen af Mogens Lorentzen, evt kort tid efter hos Snedkermester Niels Vodder.

Mogens Lorentzen var som maler og forfatter i bred forstand en del af det progessive kunstnermiljø i København i mellemkrigstiden. og virkede som skribent for bl.a tidskrifterne Klingen og Kritisk Revy. Hans skev ligeledes tekster til revyviser for bl.a Poul Henningsen. I den brede danske offentlighed kendes han nok især for hans tekst til en af de mest elskede danske julesange - Juletræet med sin pynt.

Igennem deres liv hos familien blev de internt omtalt som en del af Elefantmøblerne - Elefantstolene. Stolene er gennem årene blevet ompolstret helt og delvis hvad der anslåes til 3 gange. Ben er blevet “hjemmemalede” sorte på et tidspunkt. Stolene er nu gennem en omhyggelig restaurering bragt tilbage til deres originale udtryk. Rester af originale hynder, stof er bevaret og medfølger hvis ønsket. En omfattende mængde ekstra tilgængelige fotos dokumenterer denne proces fra urestaureret stand frem til nu.

Det nye ekstra grå aftagelige hyndebetræk er blot en ekstra “service” hvis man evt. måtte ønske fx at beskytte det stribede betræk. Det er ikke en del af Finn Juhls originale intentioner.

Stolen kan ses som den ukendte forløber for Finn Juhls “Pelikan” stol som han tegende året efter i 1940. Stolen er i al væsentlighed samme type stol hvor man kan hævde at armlænet eller “ørerne” stritter friskt opad mens de på “Pelikanen” har sænket næbet.

Litteratur: Sigvard Bernadotte & Johannes Lehm-Laursen (red.): 1947 .“Moderne Dansk Boligkunst”. Bind 2, S. 222 afbilledet.

Litteratur: Grete Jalk [red.] 1987: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 104–105.

Litteratur: Noritsugu Oda m.fl. (red) 1990 “Finn Memorial exhibtion” Udstillingskatalog. Skitse af stol afbilledet s. 126.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 10. december 2020

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK