1739/​560

Dansk møbeldesign

Et par lænestole betrukket i sæder, sider og ryg med grønt skind beslået med messingsøm, ben af mahogni. 1940–50erne. (2)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 26. september 2017

Kategori
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Solgt

Hammerslag

4.400 DKK  

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK