2043/​155

Antikt Heriz tæppe, Nordvest Persien. Klassisk stiliserede medaljondesign og afskårne hjørner. 20. årh.s begyndelse. 372×258.

Slidte frynser. Jævnt slidt. Delvis slitage langs kanter. Delvist med reparationer/senere overkastninger på kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag