2043/155
Antikt Heriz tæppe, Nordvest Persien. Klassisk stiliserede medaljondesign og afskårne hjørner. 20. årh.s begyndelse. 372×258.
Slidte frynser. Jævnt slidt. Delvis slitage langs kanter. Delvist med reparationer/senere overkastninger på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag