2031/528
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 2”. Fritstående 2,5 personers sofa med stel af forkromet stål, løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og stemplet hos Cassina. L. 165.
Stemplet serienummer: LC 2 21013.
Få ridser og mærker. Lugtgener af røg.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud