Ubekendt maler, 18. årh.
Dørstykke dekoreret med påfugle og høns. Usigneret. Olie på træ. Dørstykke 69×127.
Proveniens: Møllerup Gods.
Aldersslitage. Ridser og mærker. Enkelte skader på rammen. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger. Revner i træet.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. december 2022