Et par senempire kandelabre af forgyldt bronze, hver til fire lys, kannelerede stammer på runde fodstykker støbte med palmetter og blomster. 19. årh. Hidrørende fra Hotel d'Angleterre, København. H. 49 cm. (2)
Provenance: Hotel d'Angleterre, Copenhagen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En lysarm afknækket, medfølger. Flere arme med reparationer, kandelaberoverdele limede til stammerne.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
26 bud