2139/44
Et par armstole af hvidmalet og guldstafferet træ, rundt sæde betrukket med beige, mønstret møbelstof, medaljonformet ryg med fransk rørflet, udskåret med sløjfe på ryg, kannelerede ben. Louis XVI stil. Ca. 1900. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalning i maling. Lettere løs i samlingerne.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag