2119/​155

Jacob J. Rieter, tilskrevet (f. Winterthur 1758, d. 1823)

“En Bryggersvends- og Knægts Dragt i Kjøbenhavn”. Usign. Pen og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 35×25.

Denne fremstilling er fra “Danske Nationale Klædedragter” og findes også som håndkolorerede kobberstik.

Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter og misfarvninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag