C. O. Zeuthen (f. Kastrup 1812, d. Frederiksberg 1890)
Bjergparti med en brusende flod. Sign. Zeuthen 1864. Olie på papir monteret på malepap. 28×23,5.
To mindre overfladiske ridser i øverste venstre hjørne.